Bizi takip edin
|
EN

Yurt Müdürlüğü

Sıkça Sorulan Sorular

Genel


ÖSYM ile Üniversitemize yeni yerleşen öğrenciler için Öğrenci Yurtları'na kayıtlar, Üniversite kayıtları ile birlikte online olarak alınmaktadır. Gerekli şartlar kayıt tarihlerinden önce ilan edilmektedir.

Öğrenci Yurtlarımız Üniversite kampüsü içinde 471 öğrenci kapasitelidir. Tüm kapılar kişiye özel anahtar ile açılmakta yurt girişleri öğrencilere ait öğrenci kartları ile yapılmaktadır. Öğrencilerimiz her bir yurtta bulunanan dört ve tek kişilik odalarda konaklayabilir. Odalarda banyo, yatak, elbise dolabı, komodin, çalışma masası, kitaplık, buzdolabı, telefon ve internet mevcuttur. Tarafımızdan yastık, çarşaf, pike, battaniye, nevresim verilmekte ve odaların temizlikleri iki günde bir yapılmakta, haftada bir çarşaflar değiştirilmektedir. Yurtlarımızda merkezi klima sistemi mevcuttur. Isınma ve sıcak su için jeotermal enerjiden faydalanılmaktadır. Öğrenci yurtlarının her birinde,öğrencilerin kullanabileceği mutfak, çamaşır ve ütü odası, çok amaçlı salon, etüt odası ve mescit bulunmaktadır. Ayrıca erkek yurdunun içinde kafeterya hizmet vermektedir. Binanın içinde kafeterya bulunmaktadır. Kampusümüz çevresinde yakın mesafede İstinye Park,  5M Migros, Carrefoursa hipermarketleri ile Agora, Palmiye,Ege Park alışveriş ve sinema merkezleri vardır.

Öğrenci Yurtlarında yalnızca konaklama hizmeti verilmektedir. Kahvaltı ve yemek hizmetleri ana binadaki restoranlardan tabldot veya alakart olarak (ücret karşılığı) verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimizin yemek yapabilmeleri için her iki yurtta da mutfak bulunmaktadır. Mutfaklarda, mini fırın, mikrodalga fırın, set üstü ocak ve tost makineleri mevcuttur.

Yurt Başvuru Formu’nda yer alan ilgili kısma birlikte kalmak istediğiniz kişinin ismini belirttiğiniz takdirde, size yardımcı olunacaktır.

Yurt Yönetimi, öğrencinin göstermiş olduğu geçerli bir mazeret doğrultusunda oda değişikliği yapmaktadır.

Kız ve Erkek Yurtlarında Zemin katlarda birer adet engelli odası mevcuttur.

Tüm odalarımızda mini buzdolabı bulunmaktadır.

Yurtlarımızda gün aşırı oda temizliği yapılmaktadır. Çarşamba günleri nevresim takımları değiştirilmekte ve hafta sonları da dahil hergün  odaların çöpleri alınmaktadır. Ayrıca acil ve gerekli durumlarda personelimiz temizlik işlemini yapmaktadır.

Öğrenci Yurtlarına konuk kabul edilmemektedir.

Öğrenci Yurtlarında evcil hayvan beslemek yasaktır.

Kurallara uymayan öğrencilerimiz hakkında,Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği Esasları uygulanmaktadır.

Yurtlarımıza kayıt yaptıran öğrencilerimizin yurt ücretleri yıllık olarak tahsil edilmektedir.

Üniversite Yurtlarına kayıt yaptıran tüm öğrencilerimizin (burslu ya da ücretli) depozito ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Depozito ücreti öğrenci tarafından yurtlarda oluşabilecek zarara karşılık alınmaktadır. Öğrenci yurttan ayrılamaya karar verdiği ve ilişiğini kestiği zaman, odalarda bulunan demirbaş eşyalarından her hangi birine zarar vermemesi halinde geri ödenmektedir.

Dönem içerisinde yurttan ayrılabilirsiniz. Ücret iade işlemlerinde, yürürlükte olan ‘’Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği” ve ’Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Özel Barınma Hizmetleri yönergesi usul ve esasları uygulanır.

 Üniversitemiz tarafından herhangi bir Disiplin cezası alarak ve Yurt Yönetimi tarafından kaydı silinmiş öğrencilerimizin dışında, diğer öğrencilerin talepleri Yurt yönetimi tarafından değerlendirilir.

Öğrenci yurtları,  Yurt Yönetim Kurulu tarafından belirlenen tarihlerde açılıp kapanmaktadır.

Öğrenci Yurtlarında ikamet eden öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri her yıl Yurt yönetimi tarafından belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Ayrıca gerekli şartlar kayıt tarihlerinden önce ilan edilmektedir.

Hafta sonu ve hafta içi tatillerinizi, Yurt Müdürlüğü’ne teslim etmiş olduğunuz izin formu ya da dormitories@ieu.edu.tr mail adresine iletilen izin maili ile yurdun dışında geçirebilirsiniz.

Lisans öğrencilerinden Yaz Öğretimine katılacak olan ile Staj Komisyonunun Onayladığı stajını İzmir’deki işyerlerinde yapacak olanlar ile Hazırlık sınıfında olup Akademik Takvime göre Modülü bitmemiş ve İngilizce Yeterlilik Sınavına giremeyen, girip başarısız olan Yaz Destek Programına katılmak isteyen öğrenciler kalabilmektedir.

Yurtlarda ayrı olarak herhangi bir misafirhane yoktur. Ancak kontenjan doğrultusunda yurtlarda açılacak misafir odaları için müdürlüğümüz ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Üniversitemizde gerçekleşecek herhangi bir etkinlik için gelecek olan konukların ilgili fakülte ya da ilgili birimle iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Üniversitemiz Öğrenci Yurtları yalnızca İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerine hizmet vermektedir.İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.